Sklep medyczny DiabMedWszystko co trzeba wiedzieć o kwasie hialuronowym


Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, zaliczany do nierozgałęzionych polisacharydów, które są zbudowane z powtarzających się jednostek dwucukrowych, połączonych wiązaniami glikozydowymi. Podobnie jak kolagen, jest to biopolimer naturalnie występujący w ludzkim organizmie.

Podstawową funkcją kwasu hialuronowego, który występuje w organizmie w postaci soli sodowej, jest wiązanie wody w skórze właściwej. U młodego człowieka jest go pod dostatkiem, dzięki czemu skóra jest sprężysta i nie posiada zmarszczek. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego maleje, co wiąże się ze spadkiem nawilżenia skóry, utratą jej sprężystości i pojawieniem się pierwszych zmarszczek.

Hialuronian sodu występuje ponadto w takich miejscach w organizmie człowieka, jak:

  • płyn łzowy,
  • ciałko szkliste oka,
  • ściany naczyń krwionośnych,
  • pępowina,
  • maź stawowa.

Kwas hialuronowy zaczęto stosować do leczenia w latach 40. ubiegłego wieku, kiedy to leczone były nim kontuzje koni wyścigowych. W okulistyce zastosowano go po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych, gdy podczas operacji odklejającej się siatkówki stanowił substytut ciała szklistego. Później zaczęto go wykorzystywać także do zabiegów chirurgicznych wszczepienia soczewki.

Dawniej źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, pochodzące ze skóry rekina, gałek ocznych bydła czy grzebieni kogutów. Jako że kwas ten występował w materiale zwierzęcym razem z innymi biopolimerami, konieczne było zastosowanie specjalnych procesów w celu uzyskania czystego kwasu. Okazało się jednak, że uzyskany w ten sposób kwas daje czasem reakcje alergiczne, dlatego obecnie głównym jego źródłem są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Przy otrzymywaniu w ten sposób hialuronianu wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.

Opisywany związek znajduje dziś szerokie zastosowanie w kosmetologii, medycynie estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Jest składnikiem wielu kremów odmładzających, a w trakcie zabiegów typu anti-aging wstrzykuje się go w głąb naskórka. Implanty z kwasem hialuronowym są wykorzystywane do wypełniania zmarszczek i wklęsłych blizn na twarzy. Więcej informacji na temat zastosowania hialuronianu można znaleźć pod adresem internetowym sklepmedyczny.com.pl.

Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

Podobne Firmy

TanieMilitaria.pl
- Warszawa
Auto-Blak
- Warszawa
Przedwczesny wytrysk ranking
- Warszawa